2020. március 31., kedd

07) Áram és feszültség mérés

Sziasztok! Sajnos csak estére állt össze az anyag, remélem, hogy azért lesz időtök áttanulmányozni!

Áram és feszültség mérés

A Tk. 89-90. oldalának anyagáról van szó (méréshatár kiterjesztés már nem kell). Első feladat, hogy olvasd el ezt a tankönyvben! 
Mindent megértettél? Az az érzésem, hogy azért lehetnek hiányosságaid...

Engem pl. mindenekelőtt az érdekelne, hogy ezek a műszerek hogyan működnek:

Az áram és feszültség mérő műszerek működése

A műszereknek két csoportba lehet osztani:
  1. Analóg (folytonos kimenő jelekkel jelző) műszerek. Ezeknek a műszernek a közös vonása, hogy az értékeket valamilyen mutatók kilengésének mértékéből tudjuk leolvasni.
    Mindegyik ilyen műszer az áram mágneses hatásán alapszik (ld. bevezető az elektromosság történetéről szóló film).

    Fontos tehát, hogy a feszültségmérő is igazából áramot mér, csak az árammérőnek az a feladata, hogy az átfolyó egész áramot mutassa, addig a feszültség mérőn igazából csak nagyon kis áramnak szabad átfolynia, s ebből kell a feszültségre az Ohm törvényéből következtetni.

    Innen érthető, hogy a legtöbbször a két műszer ugyanabban a házban van, csak át kell váltani a belső áramkört, ti. az árammérő belső ellenállásának kicsinek (ideális esetben nulla), a feszültségmérőnek pedig nagynak (képzeletbeli, ideális esetben végtelennek) kell lennie.

    Kicsit mindenki nézzen bele a WikiPédia (ennél jobb és könnyen érthető összefoglalót nem találtam...) leírásába (nem kell megtanulni, inkább érdekesség, a műszaki érdeklődésűek többet is elolvashatnak belőle): https://hu.wikipedia.org/wiki/Anal%C3%B3g_elektromechanikus_m%C5%B1szerek
  2. Digitális (az eredményt véges számú számjegyekkel jelző) műszerek. A műszerek a számítástechnika elterjedésével a mikrochipek olcsóvá válásával terjedtek el. Jellemző rájuk a könnyű leolvashatóság, egyszerű használat és pontosság.

    A digitális műszerek "lelke" egy analóg-digitális átalakító (AD átalakító, AD konverter, ADC) chip, amely nem csak áram és feszültségmérésre, hanem pl. zeneszámok, hangfelvételek, képek, mozgóképek digitális átalakítására is használható.

    Kicsi mindenki nézzen bele a szintén WikiPédiáról való összefoglalóba (érdeklődők részletesebben is elolvashatják): https://hu.wikipedia.org/wiki/Anal%C3%B3g-digit%C3%A1lis_%C3%A1talak%C3%ADt%C3%B3  

Az áram és feszültségmérők használata

A tankönyv kiegészítését és érhetővé tételét egy kis videó felvétellel igyekeztem megvalósítani. A viedó megtekintésén túl csütörtökre már nincs több feladatod. (Ugye nem feledkezel el a csütörtöki javító/pótló dolgozatról! Még nem kaptam meg mindenkitől a szerda estig kért képernyő felvételeket a megépített soros ill. párhuzamos áramkörről, arról se feledkezzetek el!) A kiadott feladat részletes megoldásának leírását is csütörtökre hagytam.

A videó elérhetősége: https://youtu.be/t2gL6CYlQ1U

2020. március 30., hétfő

06) Dolgozat (Elektorosztatika) - Fogyasztók kapcsolása

A digitális oktatás első két hetének "viharai" végére sikerült kijavítanom az utolsó iskolai, hagyományos dolgozatokat:

Dolgozat (Elektrosztatika) eredmény, pótlás/javítás

A dolgozat eredményét beírtam a mozaNaplóba, árnyaltabb képet (a százalékokat, osztályátlagot) is tartalmazó táblázat letölthető: https://web.tresorit.com/l#rL0EM4Wnl4es8x5veKTwMQ

Természetesen a dolgozatokat a szokásos módon javítottam. Aki úgy érzi, hogy valamit elnézhettem, mert jobb eredményt kellett volna elérnie, az keressen emailben vagy messengeren, s elküldöm lefényképezve a javított dolgozatot. Utána beszélgetünk, ha szükséges, hogy mi lett volna a jó megoldás, vagy beismerem javítási hibámat, amely biztos nem volt szándékos, de előfordulhat.

Javítás/Pótlás

A javítás/pótlás-t a Redmentán fogom rendezni (ezért voltam olyan "kemény" csütörtökön a felületet még ki nem próbálókkal szemben), április 2. csütörtökön 10 és 12 óra között. A tesztre fordítható idő maximum 45 perc lesz. A helyes válaszok és az értékelés csak a teszt végső beadási határideje (12 óra) után lesz látható. A feladatlap direktcímét csütörtökön reggel (~8 óra) fogom hirdetni a Face csoportokban.

A jeles eredményűeken kívül mindenki javíthat. Ha a tesztet végül beküldöd, akkor az osztályzatot be is írom a mozaNaplóba. 

A következő diákoknak pótolniuk kell:

10.A osztályból

  • Farkas Domonkos István
  • Fehér Anna
  • Hadarits Fanni
  • Iványi Zsombor
  • Kaczur Balázs
  • Kvasz Barnabás Balázs
  • Molnár Lilla
  • Schebek-Most Virág Anna
  • Szabó Sarolta Erzsébet
  • Szenczi Dániel Attila
  • Vastag Boróka

10.B osztályból

  • Győr Anna
  • Hancz Flóra
  • Horváth Zsuzsanna
  • Kicsák Miklós
  • Kiss Balázs
  • Lindemann Gergő
  • Maráz Míra Anna
  • Máthé Kristóf Szabolcs
  • Zolnai Éva Anna

Redmenta

Sajnos Vastag Boróka,  nem töltötte ki egyik tesztet sem. Házi feladat elégtelent kapott...

Fogyasztók kapcsolása

Nézzétek át a Tk. 82-83. oldal anyagát (a 83. oldal jobb alsó sarkában lévő teljesítményre vonatkozó részt még kell!) és jegyzeteld ki a füzetedbe!

Most egy "játékra" hívlak benneteket! Töltsétek be a következő kis programot:  https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-dc/latest/circuit-construction-kit-dc_hu.html . A programmal egyenáramköröket lehet építeni, majd bennük méréseket végezni. A kezdő képernyőn a "Bevezetés" gombot nyomd meg és már kezdheted is építeni az áramköröket.

Feladat: Építsd meg a tankönyvben is látható két ellenállásból álló soros ill. párhuzamos legegyszerűbb áramkört. A tankönyvi kapcsolási rajhoz képes az ellenállások helyett használjatok égőt, közvetlenül az elem elé pedig iktassatok be egy kapcsolót!

A következők szerda estéig küldjenek két képernyő képet (PrtScr-vel és a Paint-tel könnyen elkészíthető) mindkét áramkörről: Bangó-Fi Boldizsár Levente; Berényi Rúben; Csik Hanna Antónia; Dienes Csenge; Farkas Domonkos István; Károly Virág; Kvasz Barnabás Balázs; Lajkó András; Lieb Liza Mária; Máthé Kristóf Szabolcs; Mithay Benedek András; Ruttmayer Bettina; Schebek-Most Virág Anna; Varga Benedek Gábor; Varga Rebeka; Varga Réka; Vastag Boróka

 A felsoroltakon kívül másnak nem kell elküldeni, de ők, ha nem küldik el elégtelent fognak kapni...

Feladat megoldás

Tk. 74.o./3.


Tk. 74.o./4.


A Tk. 81. o. / 1-2. feladat

Első körben "szokásosan" csak végeredményeket írok, ellenőrizd, ha nem volt jó a végeredményed, próbáld újra a tankönyv mintafeladatai segítségével!
  • 1.: A fűtőtest ellenállása 30 ohm, a felvett áram 7,7 A.
  •  2.: 67,5 Ft, 65%-át fordítja a mosógép a víz melegítésére.

2020. március 26., csütörtök

05) Feladatok - Az áram hő és élettani hatása

Sziasztok!

Redmenta

Még mindig vannak 17-3n (a két osztályból együtt), akik semelyik kiadott feladatot sem csinálták meg! 

Név szerint: Bangó-Fi Boldizsár Levente; Berényi Rúben; Csik Hanna Antónia; Dienes Csenge; Farkas Domonkos István; Károly Virág; Kvasz Barnabás Balázs; Lajkó András; Lieb Liza Mária; Máthé Kristóf Szabolcs; Mithay Benedek András; Ruttmayer Bettina; Schebek-Most Virág Anna; Varga Benedek Gábor; Varga Rebeka; Varga Réka; Vastag Boróka

Vasárnap estig tessék megcsinálni mindkét feladatot! Ha nem hf elégtelen + jelzek az osztályfőnöknek + jelzek az igazgatónak + jelezek szüleiteknek! A mindenségit! Nem igaz, hogy egy hét erre nem volt elég! Ha valamilyen technikai problémád van miért nem jelezted!!! Most nagyon mérges vagyok! (regisztráció: 2 perc, egy-egy teszt 5-5 perc, összesen max 15 perc, ennyit sem foglalkoztál a kifejezett kérésem ellenére a fizikával, felháborító!!)

A két feladat direktcíme: remc0323f és redm0324f !

Na!

Tankönyvi feladat megoldása

Ma csak a Tk.74.o./2-es feladat megoldása (a többivel tessék még foglalkozni, ha nem jött ki az eredmény, megoldásuk később):




Az áram hő- és élettani hatása

Tessék kijegyzetelni a Tk. 10. leckéjét! (75-79. o.)

Számolós házi feladat: Tk. 81. o. / 1-2. feladat

Hétfőn jelentkezem újból, remélem nem kell ennyire mérgesnek lennem, mint ma...

2020. március 24., kedd

04) Feladatok

A Redmentáról

Az árammal kapcsolatos redmentás feladat célja első sorban az volt, hogy megtudjam, hogy mindenki ki tudja-e tölteni a feladatlapot! Újra kérem tehát, hogy aki nem töltötte ki, az töltse ki!

A feladatlap nem saját kreálmány, hanem átvétel, első átolvasásra jónak tűnt, de az első kitöltések ellenőrzése során vettem észre, hogy a 3. feladat hibás, el van gépelve. Helyesen: Melyik esetben 1,2A a fogyasztón átfolyó áram erőssége?

A megoldás:
Az első redmenta feladatsorban a többi feladat hasonló kaptafával dolgozik!

Csináltam hozzá direktcímet is: remc0323f

A direktcímről

Mi az a direktcím?

A direktcím egy könnyen megjegyezhető kód, amellyel a diákok azonnal megtalálhatják a kitöltendő feladatlapot, vagy az osztályuk csoportját. Segítségével nem kell e-mailben meghívni a tanulókat, csupán a direktcímet kell elmondani nekik. Így sokkal hamarabb megtalálják a megfelelő tartalmat.

Segítség ábrával:



Mindenkinek tehát regisztrálni kell a https://www.redmenta.com oldalon. A regisztrációt saját email címmel és névvel csináljátok, hogy pl. a dolgozatnál tudjam kinek kell beírni a jelest... :) 

Új redmenta feladat

Csütörtökre a következő feladatlapot tessék kitölteni, direktcím: redm0324f

A feladott házi feladatok ellenőrzése

Egyelőre csak a megoldásokat közlöm, próbáljátok meg még egyszer, ha nem jó a megoldás (ill. csináljátok meg!)
  • Tk. 74.o./2.: Az ellenállás értéke tehát 1,21-szeresére, azaz 21%-kal nő.
  • Tk. 74.o./3.: Uréz = 4 V; Uacél = 32 V .
  • Tk. 74.o./4.: A rézhuzal hossza 8-szorosa az acélénak.
Ha kérdésetek van a face bejegyzés alá írjátok! A következő bejegyzésemben (csütörtök) a tankönyvi példák megoldását is leírom.

2020. március 23., hétfő

3) Elektromos ellenállás, Ohm törvénye

Előző órai hf. ellenőrzése:

1) Ha a legegyszerűbb áramkörben kell megtenni egy kört a megírt elhanyagolásokkal, akkor az elektronnak s = 24 cm = 240 mm -t kell megtennie. Az "órán" kiszámítottuk, hogy az elektron sebessége:v = 0,0074 mm/s, tehát:
Helyes megoldások: Bagó Boldizsár; Fehér Anna, Gyertyás Réka; Horváth Máté; Hucker Liliána; Pőcze Tamás; Radziwon András; Szabó Márk; Szenczi Dániel; Wéber Vivien. 

Mindenki, aki küldött megoldást, helyes eredményt adott meg. Arra kell csak figyelni, hogy három értékes jegynél ne adjunk meg pontosabb eredményt (ugye ez csak egy becslés...), négy jegynél pontosabb érték a mi szintünkön, fizikában már hibás eredménynek számít! (Boldizsár!)

2) A feladatban új paraméterek: Al-nak atomonként 3 szabad elektronja van; sűrűsége: 2700 kg/m3; moláris tömege: M=27 g/mol; a vezeték keresztmetszete:

Ezekkel a feladatot újraszámolva:


Helyes megoldások: Gyertyás Réka; Horváth Máté; Hucker Liliána; Radziwon András; Szabó Márk; Szenczi Dániel; Wéber Vivien. Jutalmul kapnak egy hf. jelest.

Fehér Anna az utolsó lépésnél hibázza el, mert rosszul veszi a vezeték keresztmetszetét; Bagó Boldizsár csak a végeredményt küldi el, így nem tudom hol hibázott...

Aki küldött feladatmegoldást szaktanári szóbeli dicséretben részesítem. Többiek ejnye-bejnye, ha figyelmesen elolvasod a dolgokat ment volna...

Gyakorlás

Legyél szíves belépni a Redmentába, regisztrálni, ha még nem tetted meg és megoldani ismétlésképpen a következő feladatsort: https://www.redmenta.com/?solve&ks_id=1092934919

Valami hasonló lesz, de mindenképpen a Redmentában, a dolgozat is. Addig persze még többször lesz gyakorlás. Tessék tehát regisztrálni és ismerkedni a környezettel.

Új anyag - Elektromos ellenállás, Ohm törvénye

A tankönyv 68. oldalán kezdődő 9. leckét legyetek szívesek kijegyzetelni a füzetetekbe!

Házi feladat

A tankönyv 74. oldalán lévő 2, 3, 4 feladatot oldjátok meg! Ugye a lecke végén vannak mintafeladatok is...

Most nem kell a feladatmegoldást elküldeni, csak a füzetbe írjátok le. Holnap jelentkezem a megoldásokkal és a továbbiakkal.

2020. március 19., csütörtök

2) Az elektronok sebessége a vezetőkben

Mekkora az elektronok sebessége a vezetőkben?

  • Fénysebesség közeli
  • Hangsebesség
  • Kb. egy lassabb autó sebessége (50 km/h)
  • Ennél is lassabb
Mit válaszolnál erre a kérdésre? Ha megtetted tippedet, olvasd tovább a leckét, a végére Te is tudni fogod a választ!

Mielőtt azonban e fő kérdést megválaszolnánk, tegyük fel a következő kérdést:

Mennyi elektron áramlik át a vezetőn 1 s alatt?

( A képre klikkentve nagyméretben is megjelenik!)

Itt ugye magadtól is rájöttél, hogy a 6,26 trillió az 1 C töltésben lévő elektronok száma:
Tovább lépve tehát térjünk rá az alapkérdésre:

Becsüljük meg az elektronok mozgási sebességét egy áram járta vezetőben:


Ugye milyen világos volt?! - Most már tudod a választ az első teszt kérdésre!

Házi feladat (értetted-e?):

  1. A legegyszerűbb áramkörben (lsd. Tk. 64.o. jobb felső ábrát) az áramforrástól az égőig 12 cm és az égőtől az áramforrásig szintén 12 cm vezetéket használtunk fel (a kapcsoló, az elem, az égő mérete nagyon pici). Mennyi idő alatt tesz meg egy kiválasztott elektron a fent levezetett körülmények között egy kört (elemtől elemig)?
  2. Mekkora sebességgel mozog az elektron alumínium vezetékben, amelynek a keresztmetszete kör alakú és 2 mm átmérőjű, ha az áramerősség ugyanekkora? (A szükséges egyéb paramétereket keresd meg!)
A megoldásodat a füzetedbe írd le! A végeredményeket pedig a face bejegyzés alá vagy a bloghoz megjegyzésbe írd! (Jutalom a gyors és jó megoldásokat küldők között!)

Aki szeret gondolkodni, még egy kis "levezető" probléma:

Ha ilyen lassúak az elektronok, hogyan lehet, hogy az áram egyszerre mindenhol megindul?

Fontold meg a következőket:

2020. március 17., kedd

Első bejegyzés - üdvözlés

Üdvözlés

Az első napok a kommunikációs csatornák megteremtéséről szóltak, ezért e késői jelentkezés. Holnaptól kezdve viszont már a tartalomra tudok koncentrálni!

Fontos továbbra is az óráról-órára készület, hiszen ha a fonál elveszik, nehéz pótolni... A digitális környezetben ez azt fogja jelenteni, hogy hetente háromszor fogok jelentkezni tudnivalókkal, feladatokkal.

A FaceBook csoportban a beharangozó bejegyzés alatt tudtok kérdést feltenni ill. a blog bejegyzés alatt, ha rendelkezel Google accont-tal (van gmail-ed).

A fizika tankönyv fontos (ugye hazavitted!?), ebből fogok kijelölni dolgokat, de azért választottam a blogos formát, hogy könnyen kiegészíthessem a mondanivalómat ábrákkal, animációkra, filmekre mutató linkekkel.

A dolgozatok kijavításának még nem álltam neki. Amint van eredmény, be fogok számolni.

Kezdjünk is neki a munkának:

Az elektromos áram, az áramerősség, az egyenáram - Tk. 8. lecke

Az első feladat, hogy a füzetedbe jegyzeteld ki a tankönyv 62-65. oldalát! A kijegyzetelés azt szolgálja, hogy kiválasztod a tankönyv szövegéből a lényeget, s mivel leírod, ezért több megmarad az emlékezetedben, mintha pusztán elolvasod. A jegyzetelés eredménye, tehát a füzeted, a későbbiekben lehet az értékelés egyik eleme!

21) Elektro- , Magnetoszatika összehasonlítása

Sziasztok! A jövő (május 25-28.) hét programja: Hétfő (május 25.): Zoom konzultáció Belépési link Kedd (május 26.): Zoom konzultáció Belépés...