Áram és feszültség mérés
A Tk. 89-90. oldalának anyagáról van szó (méréshatár kiterjesztés már nem kell). Első feladat, hogy olvasd el ezt a tankönyvben!
Mindent megértettél? Az az érzésem, hogy azért lehetnek hiányosságaid...
Engem pl. mindenekelőtt az érdekelne, hogy ezek a műszerek hogyan működnek:
Az áram és feszültség mérő műszerek működése
A műszereknek két csoportba lehet osztani:
- Analóg (folytonos kimenő jelekkel jelző) műszerek. Ezeknek a műszernek a közös vonása, hogy az értékeket valamilyen mutatók kilengésének mértékéből tudjuk leolvasni.
Mindegyik ilyen műszer az áram mágneses hatásán alapszik (ld. bevezető az elektromosság történetéről szóló film).
Fontos tehát, hogy a feszültségmérő is igazából áramot mér, csak az árammérőnek az a feladata, hogy az átfolyó egész áramot mutassa, addig a feszültség mérőn igazából csak nagyon kis áramnak szabad átfolynia, s ebből kell a feszültségre az Ohm törvényéből következtetni.
Innen érthető, hogy a legtöbbször a két műszer ugyanabban a házban van, csak át kell váltani a belső áramkört, ti. az árammérő belső ellenállásának kicsinek (ideális esetben nulla), a feszültségmérőnek pedig nagynak (képzeletbeli, ideális esetben végtelennek) kell lennie.
Kicsit mindenki nézzen bele a WikiPédia (ennél jobb és könnyen érthető összefoglalót nem találtam...) leírásába (nem kell megtanulni, inkább érdekesség, a műszaki érdeklődésűek többet is elolvashatnak belőle): https://hu.wikipedia.org/wiki/Anal%C3%B3g_elektromechanikus_m%C5%B1szerek - Digitális (az eredményt véges számú számjegyekkel jelző) műszerek. A műszerek a számítástechnika elterjedésével a mikrochipek olcsóvá válásával terjedtek el. Jellemző rájuk a könnyű leolvashatóság, egyszerű használat és pontosság.
A digitális műszerek "lelke" egy analóg-digitális átalakító (AD átalakító, AD konverter, ADC) chip, amely nem csak áram és feszültségmérésre, hanem pl. zeneszámok, hangfelvételek, képek, mozgóképek digitális átalakítására is használható.
Kicsi mindenki nézzen bele a szintén WikiPédiáról való összefoglalóba (érdeklődők részletesebben is elolvashatják): https://hu.wikipedia.org/wiki/Anal%C3%B3g-digit%C3%A1lis_%C3%A1talak%C3%ADt%C3%B3
Az áram és feszültségmérők használata
A tankönyv kiegészítését és érhetővé tételét egy kis videó felvétellel igyekeztem megvalósítani. A viedó megtekintésén túl csütörtökre már nincs több feladatod. (Ugye nem feledkezel el a csütörtöki javító/pótló dolgozatról! Még nem kaptam meg mindenkitől a szerda estig kért képernyő felvételeket a megépített soros ill. párhuzamos áramkörről, arról se feledkezzetek el!) A kiadott feladat részletes megoldásának leírását is csütörtökre hagytam.
A videó elérhetősége: https://youtu.be/t2gL6CYlQ1U
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése