2020. május 6., szerda

16) Az áram mágneses mezője II

Sziasztok!

A hétfőn feladott számításos házi feladat ellenőrzése (Tk. 107.o./7. feladat)

A magnetométer által definiált mágneses indukció képletét (ld. tk. 104.o. jobb hasáb alja) kell összekombinálni a mágneses fluxus fogalmával (ld. tk. 106.o. jobb hasábja)!

A mágneses fluxus a továbbiakban (indukció) többször előkerül! Ismételd át, tanuld meg, mert el fogsz veszni!


A különböző alakú és méretű áram járta vezető körül kialakuló mágneses mező 14. lecke (Tk. 108-111.o):

A 13. leckében megismert magnetométer segítségével megmérjük különböző alakú vezetők körül kialakuló mágneses mezőt.

1) Hosszú egyenes tekercs (szolenoid, elektromágnes) mágneses tere

Számunkra nagyon fontos, hiszen láttad az előző órán, hogy a tekercsnek menyi-mennyi gyakorlati felhasználási területe van.
  • A kialakuló mágneses mező nagyon hasonló a rúdmágnes mágneses mezőjéhez. Ezért neveztük az egyenes tekercset elektromágnesnek. Az állandó mágnesnél azért jobb, mert ki/be tudjuk kapcsolni, másrészt a paramétereinek (ld. később) változtatásával a mágnes erősségét tudjuk befolyásolni!
  • De érdekesebb a rúdmágnesnél, mert itt a bele tudunk "bújni" az elektromágnes belsejébe, ahol homogén(!) mágneses teret találunk. (Homogén: a térrész minden pontjában egyenlő nagyságú és irányú a mágneses indukció vektor azaz az indukció vonalak párhuzamos egyenes szakaszok.) https://youtu.be/01yfN8l-3iY?t=14
  • A tekercs belsejében kialakuló mágneses mező nagysága a 109.o. bal oldali hasáb kiemelt részében található képlet szerint számolható! (paraméterek tehát: menetszám, áramerősség, hossz [és majd a jövő órán beszélünk róla: mi van a tekercsben; egyelőre levegő, ami majdnem olyan tulajdonságú, mint a vákuum])
  • Megjelent egy új természeti állandó arányossági tényezőként a vákuum mágneses permeabilitás... (értékét nem kell megtanulni).
  • A tekercs belsejében kialakuló mágneses mező irányát a "jobbkéz-szabály" adja. (ld.  tk. 109.o. jobb oldali hasáb)
A feladatokban általában a tekercs szerepel. A belsejében kialakuló mágneses mező kiszámítását és irányát nagyon tudni kell! 
A többi áramfajta körül kialakuló mágnesességet, csak érdekességképpen:

2) Körtekercsben (toroid) kialakuló mágneses mező

Gyakorlatilag egy egyenes tekercset körbezárunk. Érdekessége, hogy mágneses mező csak a tekercs belsejében lesz! Jelentősége is ezért van... ld. tk. 110.o.

3) Hosszú egyenes vezető mágneses mezője

Nagyon szép elméleti feladatok csinálhatóak és amelyek középiskolában megoldhatóak, ha ismerjük. Ilyeneket nem fogunk venni... Azért olvas el a tk. 110.o. jobb oldali hasábjában lévőket és nézd meg a videót (az előzőnek a vége): https://youtu.be/01yfN8l-3iY?t=115 

Házi feladat

  • az én kis kiegészítésem és a tankönyv alapján jegyzeteld ki az anyagot, majd tanuld meg!
  • oldd meg a füzetedben a következőket: tk. 114.o./1., 2., 4.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

21) Elektro- , Magnetoszatika összehasonlítása

Sziasztok! A jövő (május 25-28.) hét programja: Hétfő (május 25.): Zoom konzultáció Belépési link Kedd (május 26.): Zoom konzultáció Belépés...